Ptaki- horror niekoniecznie z Hitchcocka

Zewsząd płyną apele o zaprzestanie odpalania fajerwerków oraz towarzyszące im deklaracje „Nie strzelam w Sylwestra”. W Polsce problem nie dotyczy tylko Nowego Roku, ponieważ fajerwerki uświetniają uroczystości takie jak wesela czy  przyjęcia urodzinowe, przez cały rok. W ciągłej sprzedaży są też dostępne w handlu. To nas odróżnia np. od Holendrów, którzy  mogą używać sztucznych ogni do celów rekreacyjnych od 31 grudnia od godz. 10:00 do 1 stycznia do godz. 2:00.

O szkodliwości wprowadzania do środowiska substancji toksycznych napisano sporo, powszechnie tez wiadomo o szkodliwym wpływie fajerwerków na czworonogi, np. psy i koty, którym ogromny hałas i błyski sprawiają ból. A jak sztuczne ognie odbierają ptaki? Nocą, gdy jest względna cisza, ptaki wykazują znikomą aktywność, a  ruch ptaków jest bardzo mały. Wielkie poruszenie i intensywna aktywność zaczyna się w chwili wzmożonych strzałów i blysków podczas zbliżania się ostatniej  północy  starego roku. Radar meteorologiczny służący do badań  wyznacza zw. hot spoty, czyli miejsca największego zagęszczenia nocujących ptaków, które masowo podrywają się do lotu. Ptaki wzbijają się na wyższe poziomy niż przebiegają ich zwykłe loty, nawet do 500m w górę.  Zwykle  ptaki nie unoszą się wyżej niż 100m.  Masowe ruchy ptaków występują w dwóch rzutach, pierwszy występuje około godziny 0:00, a drugi około 20 minut później. To odpowiada pierwszej serii fajerwerków, a potem przerwie na szampana, gdy intensywność odpaleń jest mniejsza, a następnie znów jest zwiększona.

No i co z tego-ktoś powie, polatają i potem zasną. Otóż nie. Zdarzyło się  w Holandii, że setki tysięcy ptaków, które tam zimowały i wzbiły się do lotu, już nie wróciły  na zimowiska.

Ptaki  w sylwestrową noc  lecą kilka kilometrów zanim osiądą i mogą nawet pozostawać w powietrzu kilkadziesiąt minut.  Nocny lot jest ucieczką, która wymaga wielkiego nakładu energetycznego. Nierzadko ptaki padają po takim wysiłku.  Jeśli ptaki nie wracają na swoje miejsca zimowania to znaczy, że muszą osiedlić się gdzie indziej, co wymaga przystosowania się do nowych siedlisk w niesprzyjających warunkach zimy.  Ptaki mogą również być zdezorientowane, szczególnie, że widoczność ulega pogorszeniu z powodu smogu wywołanego fajerwerkami. Chmura zanieczyszczeń powstaje z połączenia fajerwerków i  mgły oraz zanieczyszczeń z niskiej i wysokiej emisji  przy małej prędkości wiatru . Ptaki szukają nieskażonych miejsc, omijają powstałe obszary zanieczyszczeń.  Zanieczyszczenia powietrza niewątpliwie wpływają na ich zdrowie, przede wszystkim na odporność.

W 2010 r  tysiące czerwonoskrzydłych kosów spadło z nieba w Beebe Arkansas w Sylwestra. Ptaki opuściły swoje gniazda  z powodu petard i wystraszone, zdezorientowane, cierpiące z powodu stresu, w czasie  niesprzyjającej, wpadały na przeszkody i umarły. Takich wydarzeń odnotowano więcej.

Uświadomcie sobie te behawioralne reakcje ptaków na fajerwerki i nie róbcie im krzywdy. Wierzymy, że wraz ze wzrostem świadomości, w Polsce strzelania będzie mniej oraz  że doczekamy się regulacji prawnych w tym zakresie, takich jak np. u naszych sąsiadów Czechów i innych cywilizowanych krajach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s